Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Wywóz gruzu Kraków

Wywóz gruzu Kraków 4 lata 6 miesiąc temu #872

W stylu potocznym mówi się, że pewny bajer, to pół sukcesu. Podobnie sprawa zajmuje się z dobrze rozumianymi definicjami. Unijna Informacja o brakach 2008/98/WE (a za nią własna polska ustawa o odpadach) określa recykling jako:

jakikolwiek proces odzysku, w ramach którego materiały odpadowe są ponownie produkowane w wyniki, produkty lub substancje stosowane w dawnym celu czy nowych celach. Ma to ponowne przetwarzanie materiału organicznego, tylko nie obejmuje odzysku energii i ponownego robienia na tematy, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk.
Jak czytamy recykling nie obejmuje odzysku energii, co znaczy nie prawie nie dużo niż to, że spalanie odpadów nie określa się do tej liczbie. Szwedzi za to grają wykres, na jakim dość sprytnie nazywają spalanie odpadów recyklingiem energii (ang. energy recycling).

spalanie odpadow recykling szwecja
Czy spalanie braków to recykling energii? / Źródło: sweden.se

Co daleko, szwedzka organizacja poruszająca się gospodarką odpadami (Avfall Svergie) uświadamia sobie zapisy Dyrektywy tak, by im dużo pasował definicja. W dodatku II do ostatniej Porady są wymienione sposoby odzysku, a wśród nich recykling produktów oraz użycie odpadów jako paliwa (przy założeniu spełnienia określonego wskaźnika efektywności energetycznej). Szwedzi myślą w domowej oficjalnej broszurze, że Dyrektywa uznaje efektywny odzysk energii z braków jako recykling.

Według nas toż raczej naciągana interpretacja. Jak widać na dowodzie Szwecji unijna definicja pozostawia pole do manewru. Szwedzi (i chyba inne kraje z pięknymi wskaźnikami recyklingu) mogą w obecny możliwość raportować ładnie wyglądające wyniki gospodarowania odpadami, czyli włączać spalanie odpadów do kategorii recyklingu. Oraz czy sam proces termicznego przetwarzania braków jest jednak trochę eko?

Czy spalanie i wywóz odpadów poremontowych Kraków braków jest naturalne?

W dzisiejszych czasach kwestia, czy obiekt jest zdrowe bądź nie zależy (niestety) głównie z PR-owców. Wymagają oni właśnie się nagimnastykować przy opisywaniu danego towaru, żeby przeciętny Kowalski, Schmidt albo Svensson dali się wziąć na stojące w raporcie słówko „eko” albo wyrazy równoznaczne (np. czysty, zielony, organiczny, itp.). Tak między innymi cały świat oddał się wybrać na naturalnego diesla (sic!) od Volkswagena.

Pisząc pewien termin temu o świetnie wyglądającej i wyposażonej w stok narciarski spalarni braków w Kopenhadze określiliśmy ją ekologiczną. Po głębszym zastanowieniu… nadal podtrzymujemy swoje danie, jednak z jakimiś ograniczeniami. Dlaczego?

Może spalanie odpadów nie jest w 100% ekologicznie, jednak jest wyłącznie silniejsze niż składowanie. W Polsce pomimo wprowadzenia nowoczesnego systemu gospodarki odpadami nie rozwiązano do ostatniej pory problemu dzikich wysypisk. Część z będących składowisk braków będzie wymagało funkcjonowań w następujących latach sukcesywnie zamykanych (tego muszą przepisy i brak dostępnego miejsca), i drugich przecież wykonywać nie chcemy.

Jeśli planujemy dawać w utrzymanie zasady zrównoważonego rozwoju, to powinniśmy przede każdym nastawić się na zwiększanie recyklingu i ponownego wykorzystania środków w ruchu zamkniętym. Jeśli wrzucimy cenne odpady do pieca, wtedy nie ma siły żebym w ok. 900°C coś ocalało – wszystko zmierza w komin zaś w żużel. A więc właśnie raczej się do niczego nam nie przyda (no może poza żużlem, który jeśli spełnia surowe normy treści i wymywalności metali ciężkich prawdopodobnie stanowić użyty jako produkt do podbudowy dróg).

spalanie odpadów selektywna zbiórka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Kunena